Höga halter av miljögift i utter
Höga halter av miljögiftet Pfas har uppmätts i uttrar i Jämtlands län. Det visar en ny analys från Naturhistoriska riksmuseet, rapporterar SVT Nyheter.
I en av de jämtländska uttrarna uppmättes en så hög halt att den bedöms vara en av de högsta i världen.
– Det är mycket anmärkningsvärt, säger intendent Anna Roos vid Naturhistoriska riksmuseet.
Tio år
Totalt har 187 uttrar över hela landet analyserats. Studien sträcker sig mellan år 2010 och 2020. Den visar att samtliga undersökta uttrar hade många olika miljögifter och läkemedel i sig, skriver SVT Nyheter.
I Jämtland har fokus har legat på Pfas-halterna hos uttrarna.
Bryts inte ner
Pfas som är ett samlingsnamn för en stor grupp ämnen, varav vissa är skadliga både för djur och människor.
– Man kallar dem ibland ”evighetskemikalier” för de bryts inte ner i någon större utsträckning, säger Anna Roos till SVT.
Användningsområden
Pfas förekommer bland annat i brandskum. Många Pfas är fett-, smuts- och vattenavvisande och används som impregnering av olika textilier, läder och pappersförpackningar. Men även i exempelvis rengöringsmedel, skidvalla och kosmetika, enligt Kemikalieinspektionen.