”Aktivister tillåts sabotera” – jägareförbundare rasar mot stoppad lojakt

”Sätt stopp för lekstugan i viltförvaltningen.” Det kräver en upprörd Ola Karlsson, länsordförande, och Oskar Eklund, rovdjursansvarig i Jägareförbundets länsförening, efter beskedet att lodjursjakten stoppas i Örebro län.

Kammarrättens beslut att inhibera, pausa, jakten på lodjur i Örebro län är ännu ett exempel på att förvaltningen av vilt tillåtits bli en lekstuga för aktivister, anser de båda förtroendevalda.

– Förra året var det ungefär samma antal lodjur som man tillät jakt på, med samma villkor och samma underlag för beslut. Det som var rätt då är tydligen fel i dag. Den här typen av överklaganden och stopp för jakt raserar förtroendet för både myndigheter och viltförvaltningen, säger de båda i ett gemensamt pressmeddelande.

Ola Karlsson och Oskar Eklund anser att det är tydligt att systemet för viltförvaltning tillåter aktivister att sabotera och hindra demokratiskt fattade beslut från att få genomslag.

Vi måste få en ordning där demokratiskt fattade beslut kan verkställas, utan att aktivisternas överklaganden tillåts sabotera en ansvarsfull viltförvaltning.

Genom systematiska överklaganden förhindras eller försenas jaktstarter till perioder när det varken är praktiskt eller etiskt rätt att jaga. När snön är borta är det svårt att spåra och det är etiskt tvivelaktigt att skjuta högdräktiga djur, framhåller de båda.

– Systemet måste ändras för att återfå förtroende för demokratiska beslut och myndigheternas hantering. Beslut måste komma tidigt, vara väl underbyggda och tydliga. Vi måste få en ordning där demokratiskt fattade beslut kan verkställas, utan att aktivisternas överklaganden tillåts sabotera en ansvarsfull viltförvaltning, avslutar Ola Karlsson och Oskar Eklund.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev