
Kulstigens stationer består av två viltmål där deltagarna ska skjuta två skott på varje tavla. Foto: Mari Nälsén
45 år med onsdagsskytte
En gång i veckan, mellan april och september, har det skjutits kulstig hos Åmålsortens jaktvårdsförening. Varje onsdag. I 45 år.
– Vi har aldrig ställt in en enda gång. Inte ens under pandemin, berättar föreningens ordförande Bengt Wallin.
Det smäller friskt på de sex banorna kring klubbstugan mellan Åmål och Svaneholm. När Svensk Jakt besöker skjutbanan är det dock inte onsdag – utan lördag och ett av sex tillfällen i den så kallade Dalslandscupen som arrangeras under vårarna av skytteklubbar i just Dalsland.
– Vi har med en klubb från Värmland också, konstaterar Bengt Wallin och berättar att det brukar vara omkring 100 hugade skyttar som deltar i deltävlingarna.
Åmålsortens jaktvårdsförening grundades under 1960-talet och skjutbanorna byggdes på den här platsen 1969. Första gången det arrangerades onsdagsskjutning med kulstig var 1981. Sen har det fortsatt. Utan uppehåll.
Syftet var då, och det har inte förändrats under de 45 åren, att engagera älgskyttarna som annars bara besökte banan på hösten för att övningsskjuta inför älgjakten.

Kulstig på onsdagar
Onsdagsskyttet är alltså en kulstig med fem stationer som arrangeras mellan april och september med undantag för juli. Det handlar om mellan 17 och 18 omgångar där deltagarna kommer till färdiga stationer med viltmål.
– De flesta stationerna har två djur där det ska skjutas två skott på varje. Men vi har också med en tioringad figur varje gång, vilket gör att man kan få max 120 poäng. I slutet av varje säsong slås de bästa resultaten ihop och vinnare koras.
Under de första 20 åren var det några få eldsjälar som drev onsdagsverksamheten på egen hand, men numera bestämmer ett rullande schema vem som har ansvaret. Det gör det hela lite mer varierat.
– Skytteplatserna är desamma, men vilka viltmål man använder och hur de placeras är upp till den ansvarige, säger Bengt Wallin.
– Det är alltid lite roligt att klura till det, det gillas inte alltid av de äldre som vill ha det som det alltid varit, fyller en av föreningens skytteinstruktörer Caroline Nilsson i.

Börjar tidigt
Skyttet pågår mellan 17 och 19 på onsdagar, men redan runt klockan 16.00 brukar de första dyka upp. För att sitta en stund och prata ikapp, dricka kaffe och vänta på att det ska bli dags. Beroende på vädret varierar deltagarantalet, men ett 40-tal per gång är inte ovanligt. I allmänhet skjuter de flesta med .22lr men det händer att någon vill gå stigen med sitt klass 1-vapen, framför allt när det närmar sig jaktpremiär.
Åmålsortens jaktvårdsförening värnar också mycket om de unga. Barn upp till 14 år skjuter gratis och sponsras med ammunition. Den sponsringen har också ungdomsklassen som dessutom bara betalar en tjuga i startavgift.
Lockar nya medlemmar
Flera andra små skytteföreningar i närheten har tagit efter Åmåls goda exempel.
– Det är ett bra sätt att få fler nya medlemmar och det är min uppfattning att aktiva skyttar blir bättre skyttar i skogen eftersom varje skott man skjuter är en träning, säger Bengt Wallin.
Det sägs att det var onsdagsskyttet i Åmål som lade grunden till Dalslandscupen när den startade 1982 och som pågår under Svensk Jakts besök. Den här dagen är det 92 anmälda och bland dem finns Sven Ek från Dals Långed som deltagit i alla tävlingar i cupen sedan den startade. Två andra är Lo Eklund, nio år gammal från Laxarby och Nellie Fransson, tio år från Tveta. De båda gör sin allra första tävling.
– Jag har testat lite hemma innan, säger Lo Eklund blygt.
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.






















