Vildsvin ett växande problem i Sjuhäradsbygden
Vildsvinsstammen växer på många håll i landet. I Sjuhäradsbygden närmar sig problemen akut nivå, rapporterar Borås Tidning.
Vildsvinen ställer till det för bönderna i bygden. Grödor skadas, betesmark bökas upp och kvaliteten på djurens foder försämras.
Bökningsskadorna på både åker och bete har ökat, säger lantbrukaren Jan Tinghall från Tranemo till BT.
På fem år har vildsvinsstammen i Sjuhärad blivit ett problem som måste tas på allvar, menar Peter Tagesson, LRF Sjuhärad.
Det har gått fort. För fem år sedan var vildsvinen inget stort problem här. Nu finns det flera etablerade flockar i Sjuhärad och värst är det åt Nittorphållet. Men problemen finns även i andra delar, säger Peter Tagesson till BT.
Han efterlyser nu en diskussion kring problemet och hur det ska lösas i framtiden.
LRF:s Peter Tagesson vill också ha fler vildsvinsfällor och menar att det inte finns tillräckligt med jägare som är intresserade av vildsvinsjakt för att hålla stammen nere på en acceptabel nivå.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.