Första skottet blev guld värt

Rickard Wikström, Byske, med sitt guldhorn. Foto: Bernt Karlsson

Med sitt första skott efter avlagd jägarexamen fällde Rickard Wikström, Byske, en råbock och med sitt andra skott en älg.

Älgen var inte märkvärdig, men råbockstrofén mättes in i samband med jaktmässan i Boliden i slutet av juli och visade sig överskrida poänggränsen för guld. Bocken fälldes på Segerlunds jaktklubbs marker under augustijakten i fjol.

Det var fjärde året i rad som firma Jakt & Trofé anordnade mässan som denna gång gynnades av bästa tänkbara sommarväder och även slog nytt rekord, både ifråga om omsättning och antal besök­are.

 

”Guldbjörn” mättes

Utställare var vapengrossist­er och tillverkare av jaktkläder och andra tillbehör. Jägareförbundet medverk­ade med trofémätning och kunde också registrera en ”guldbjörn”.

Det var den björn som fälldes i september 2010 i Björksele inom Lycksele kommun. Kraniets poängsumma blev 59,6. Skytt var Pontus Lundgren, Björksele.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev