Älgtrillingar i forskningsprojekt

Norr om Växjö gjordes förra veckan en ovanlig upptäckt: nyfödda älgtrillingar.
SLU-forskare verksamma i projektet Sydälg gjorde upptäckten när de pejlade in kalvarnas moder.

 

Projektet Sydälg inleddes 2009 och bedrivs idag på tre platser: Öster Malma i Södermanland, utanför Växjö i Kronobergs län samt i Misterhult, Kalmar län. Projektet bedrivs som ett samabete mellan SLU och Jägareförbundet. I projektet märks älgkor med GPS-sändare, för att man bland annat ska kunna studera deras rörelsemönster. Sydälg syftar till att ge utökad kunskap om älg i södra Sverige större delen av den forskning som hittills gjorts har inriktat sig på älgarna i norra Sverige.
Det var när en av dessa GPS-försedda älgkor förra veckan pejlades in av SLU-forskarna Anders Hågeryd och magisterstudenten Alexandra Haydn som upptäckten gjordes.

Trillingar mycket ovanligt

Enligt ett pressmeddelande från SLU:s älgprojekt är chansen till älgtrillingar mellan en på 1 000 och en på 10 000. Professor Göran Ericsson, som leder foskningsprojektet i temaprogrammet Vilt och skog, har under sina 20 år som älgprojekten pågått aldrig sett trillingar.
Ibland kommer rapporter om tre kalvar hos en mamma, men då har det troligen handlat om adoptioner. Att en älgko får trillingar tyder på att hon är i god kondition, säger Göran Ericsson i pressmeddelandet.
Att den nu aktuella älgkon var i god kondition intygas av forskarna i Småland. Samma sak gäller för kalvarna, som var jämnstora och välmående.

 

Kalvar tidigare än man trott

En avvikelse som vi upptäckt i vårt forskningsprojekt är att älgar i söder kalvar betydligt tidigare än vi trott, berättar Göran Ericsson.
Den nya kunskapen om när sydälgarna föder innebär att den trafikfarliga kalvavstötningen sker redan i månadsskiftet aprilmaj istället för majjuni, något som är bra att veta för att kunna varna trafikanter, säger Göran Ericsson i pressmeddelandet från SLU.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev