Viltmästare mot skärpta vapenlagar

Ett förbud mot legalt innehav av halvautomatiska vapen gör inte Europa säkrare. Det skriver Viltmästareförbundet i ett svar på remissen angående ändringar i EU:s vapendirektiv.
Som andra organisationer med jakt och skytte på agendan är Viltmästareförbundet starkt kritiskt mot stora delar av EU-kommissionens vapenförslag.
I sitt remissvar till Justitiedepartementet skriver man att terrorister och grovt kriminella får sina vapen från en illegal marknad. EU-kommissionens förslag drabbar däremot civila och laglydiga vapenägare.
Viltmästarna riktar in sin kritik mot förslaget på tre punkter. Det gäller förbudet mot halvautomatiska vapen som man anser är verkningslöst och strider mot rättsprinciper.
Enligt förbundet har ett förbud mot handel med vapen på distans, genom Internet eller via annonsering, ingen effekt på tillgången på illegala vapen.
Vad gäller förslaget om femårslicenser och mentaltester i samband med licensprövning skriver Viltmästareförbundet att det inte är möjligt att identifiera terrorister eller grova kriminella genom en läkarundersökning.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.