Misstänkt vapenbrott – storm i ett vattenglas

En 65-årig man från Svalöv lämnade in fyra jaktvapen från en avliden släkting. Ett av vapnen saknade svensk licens och en anmälan om vapenbrott upprättades.
– Det är bara en administrativ åtgärd. Mannen är inte misstänkt för något brott, säger Rickard Gartér, stationschef vid Svalövspolisen.

Flera av landets medier har rapporterat om det här fallet. Men enligt Rickard Gartér är det en storm i ett vattenglas.

– Den avlidne var skriven i Sverige, men bodde utomlands en stor del av året. Ett av vapnen han hade i sin ägo hade tysk licens och när dödsboet lämnande in vapnen saknades svensk licens för ett av dem.

– Den anhörige mannen kommer att söka tillstånd på detta vapen. Och för att vi ska kunna handlägga ärendet måste en anmälan upprättas och vi tar vapnet i beslag. Sedan kommer den anmälan att leva till att han får tillstånd för vapnet och då läggs utredningen ned.

– Mannen är helt medveten om detta och det är ingenting han kommer att lastas för i något register, fortsätter Rickard Gartér.

Hur hanteras vapnen när jägaren dör?

Läs mer om detta i Svensk Jakts januarinummer 2013

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Samtidigt på JaktPlay