Nya regler för viltspårprov 2012

Nästa år införs nya regler för viltspårprov. Dagens prov anses som för lätta och motsvarar inte de krav som ställs på en eftersökshund.
Förra året gjordes nästan 8.000 starter på viltspårprov i öppen klass, av hundar ur 178 raser. Provformen är alltså en mycket bred och populär tävlingsform och anses dessutom som samhällsnyttig verksamhet. Den är öppen för hundar av alla raser och även oregistrerade hundar med tävlingslicens.
För en del raser är godkänt anlagsprov meriterande för start i jaktklass på utställning. Viltspårchampionat kan erövras av hundar från en mängd olika raser. 2010 blev 882 hundar viltspårchampion.
För lätta prov?
Kruxet är att proven har en mycket hög andel förstapristagare i öppen klass, vilket tolkas av Svenska Kennelklubben som att proven är för lätta. De nya reglerna strävar efter att göra provet mer likt ett verkligt eftersök och därmed mer ändamålsenligt.
De viktigaste förändringarna i de nya reglerna:
Spåren ska vara minst 600 meter långa (idag cirka 600 meter).
Endast två deciliter blod får användas (idag drygt tre deciliter).
Ingen uppsparkning av sårlega får göras och i öppen klass anvisas hundföraren en yta om 25 x 25 meter där hunden själv ska finna spårbörjan.
I öppen klass ska spåret gå i en sådan terräng som ett skadat vilt normalt rör sig i. Det ska passera höjder eller bergklackar, gå genom sänkor, gärna med inslag av kärr eller annan sank mark. Det ska också gå genom rejäla tätningar eller annan svårtillgänglig terräng där ett påskjutet vilt kan tänkas ta skydd.
I öppen klass görs dessutom bloduppehållen i två vinklar längre än idag.
Gemensamt domarprotokoll
Ett gemensamt domarprotokoll kommer att finnas, i stället för att klubbarna har sina egna. Dessutom ska det bli förändringar i domarutbildningen. Den blivande domaren ska ha praktisk erfarenhet av eftersök på skadat klövvilt och det krävs intyg från jaktledare eller motsvarande för att styrka detta.
Elev- och aspiranttjänstgöringarna kommer att bli fler och ska omfatta både lågbenta och högbenta hundar, samt spridas ut i tid för att olika väder- och vittringsförhållanden ska ingå i utbildningen.
De nya reglerna kommer att gälla till och med år 2016.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.