Jägare sköt svårt vargskadad älgkalv

Söndag den 1 november sköts en älgkalv som var kraftigt rovdjursangripen, sannolikt av varg. Stora delar av ena låret var uppätet och kalven haltade fram och släpade benet, som i sig orsakat kraftiga skador på klöven.
Älgen sköts inom Bondskogs viltvårdsområde, 1.5 mil väster om Färila i Hälsingland. Skytt var Anders Berglund.
Jag jagade älg inom Roskölens viltvårdsområde och min jämthund drog in på grannmarken med älg. Jag tog kontakt med jaktgrannarna som gav mig klartecken att hämta hunden, berättar Anders Berglund.
Väl framme vid ståndskallet så gick han in rakt på ståndet. Då fick ha se älgen på 30 meters håll. Den kom då rakt emot honom.
![]() Kalven släpade det halvt uppätna benet och det hade orsakat kraftiga skador på klöven. Foto: Anders Berglund |
Jag hann tänka att nu ska älgen springa åt mig. Men istället passerade den mig på bara några meter och jag såg då att den haltade svårt, säger Anders Berglund.
Han kontaktade då åter jaktgranarna och fick klartecken att skjuta älgen.
Allt tyder på att älgen skadats av varg och det är i så fall den andra älgen som skjuts i området i höst som haft svåra skador orsakade av varg.
Jag undrar om det är en slump att just vi skjutit två älgkalvar som skadats kraftigt av varg eller om det är vanligt att det är så här, frågar sig Anders Berglund.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.






