Mycket kritik mot vargjakten

Redan innan vargjakten drog igång började WWF, Rovdjursföreningen och Naturskyddsföreningen med en massiv kritik av regering, jägare och jakten i allmänhet.

Vargjakten hann inte inledas förrän motståndare till jakten gick ut i radio, tv och tidningar och kritiserade jakten. Eftersom det samtidigt var stiltje i nyhetsflödet har många fått stort utrymme i media för att ventilera sina åsikter.
MUF-ordföranden Niklas Wykman menade att jakten varken hade stöd i folkopinionen eller var bra för den biologiska mångfalden.
Rovdjursföreningen kallade vargjakten en oacceptabel politisk dumhet utan laglig grund.
WWF ansåg att jakten bröt mot EU:s art- och habitatdirektiv.
Naturskyddsföreningens ordförande Mikael Karlsson menade att det var en hetsjakt på varg och att jakten i sig var en eftergift till en bullrig minoritet.
En av få röster som försvarade jakten kom från miljöminister Andreas Carlgren (C). Han tyckte inte om att det kunde ha blivit en överskjutning men att jakten i övrigt bedrivits på ett bra och kontrollerat sätt.
Representanter från de inblandade länsstyrelserna ansåg också att jakten skötts på ett bra sätt.

Jägareförbundet
Jägareförbundets ordförande i rovdjursrådet Torbjörn Lövbom är i stort sett nöjd med hur jakten utförts. Han anser inte att en överskjutning i Dalarna (en varg) är ett stort problem.
När det är så många jägare ute i skogen, kan det hända mycket på en timme. De är svårt att informera 1000-tals jägare med en gång att jakten är avbruten, säger han.
Han påpekar också att forskarna rekommenderade en avskjutning inom ett visst spann (20 till 40 vargar).
Naturvårdsverket beslutade att lägga tilldelningen lågt 27 stycken. Det understryker att myndigheten är väl medveten om att det kan bli överskjutningar. Ett par överskjutningar äventyrar inte vargstammen, som har en hög tillväxttakt, säger Torbjörn Lövbom.
Är det något Jägareförbundet är kritiskt emot är det att det förekommit så många resultatlösa skott.
Det är inte bra. Vi får utvärdera och analysera jakten och se hur vi kan förbättra den till nästa år, säger Jägareförbundets rovdjursexpert Gunnar Glöersen.
En annan sak som vi inte är nöjda med är rapporteringssystemet för hur många vargar som finns kvar på tilldelningen. I Värmland provade vi ett SMS-system som fungerade bra. Inom detta området finns det mer att göra, säger Gunnar Glöersen.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev