Grönt ljus för tjäderexport till Tyskland efter tidigare avslag

Naturvårdsverket ger klartecken till två tyska bevarandeprojekt där svenska tjädrar ska användas för att stärka och återetablera arten söder om Östersjön. Besluten innebär att upp till 110 tjädrar per år får fångas i svenska skogslän och transporteras till Brandenburg och Thüringen.

Naturvårdsverket har beslutat att bevilja den tyska miljömyndigheten Landesamt für Umwelt Brandenburg tillstånd att fånga svenska tjädrar för utsättning i Brandenburg. Beslutet gäller från nu till och med 31 december 2029 och omfattar fångst inom Dalarnas, Jämtlands och Västerbottens län.

Brandenburg

Tillståndet innebär att maximalt 60 tjädrar per kalenderår får fångas och transporteras till Tyskland som en del av ett projekt för att återetablera arten i regionen.

Tjädern försvann från Brandenburg under slutet av 1900-talet, men efter 13 års återintroduktionsarbete uppskattas den lokala populationen nu uppgå till omkring 235 fåglar.

Målet är att nå cirka 300 individer, vilket bedöms motsvara områdets nuvarande habitatkapacitet. Enligt den tyska ansökan skulle ytterligare flyttar av vilda fåglar från Sverige kunna göra det möjligt att nå målet inom fyra år.

Nät och håvar

Fångsterna ska ske med metoder som normalt inte är tillåtna inom jaktlagstiftningen. Därför medger Naturvårdsverket undantag för användning av nät och håvar samt även möjlighet att använda motordrivna fordon vid fångsten. Tuppar ska främst fångas vid spelplatser med hjälp av slöjnät, medan hönor i huvudsak ska fångas under våren med hjälp av fordon och håv.

Beslutet innehåller dock ett omfattande villkorspaket. Berörda jakträttshavare måste ge sitt medgivande innan verksamheten påbörjas, och fångst får inte ske när hönor ligger på ägg. Projektet ska dessutom årligen rapportera uppgifter till Naturvårdsverket om bland annat överlevnad, reproduktion, dödlighet och eventuella smittskyddsåtgärder.

Generösa jakttider

Naturvårdsverket bedömer att uttaget inte påverkar den svenska tjäderstammen negativt. Myndigheten pekar på att arten är talrik i Sverige och att den redan omfattas av förhållandevis generösa jakttider. Naturvårdsverket anser att ett uttag på högst 60 fåglar per år inte äventyrar artens gynnsamma bevarandestatus.

Beslutet gäller omedelbart, även om det skulle överklagas till Förvaltningsrätten i Stockholm. Naturvårdsverket betonar samtidigt att tillståndet kan ändras eller återkallas om nya omständigheter framkommer eller om projektets rapportering uteblir.

50 tjädrar per år

Naturvårdsverket fattade även ett separat beslut om tjäderfångst för utsättning i den tyska delstaten Thüringen. Upp till 50 tjädrar per år får fångas i Norrbottens och Västerbottens län fram till utgången av 2030. Enligt ansökan är den återstående tjäderpopulationen i Thüringen så svag att fortsatt utsättning av vilda fåglar bedöms vara avgörande för artens överlevnad i området.

Sammantaget öppnar båda besluten för att upp till 110 svenska tjädrar per år kan flyttas till två olika återintroduktionsprojekt i Tyskland.

Avslag i fjol

När Naturvårdsverket i maj 2025 prövade Thüringenprojektet blev det avslag. Myndigheten ansåg då att återintroduktionen inte var tillräckligt väl underbyggd.

Bristen på lämpliga habitat, låg reproduktion, skev köns- och åldersfördelning samt avsaknaden av en tydlig plan för när populationen skulle kunna bli självbärande talade emot fortsatt infångning av svenska tjädrar.

Annan bedömning

I årets beslut gör Naturvårdsverket en annan bedömning. Sökanden har presenterat nya uppgifter om överlevnad, reproduktion, habitatvård och predatorkontroll. Dessutom bedömer myndigheten nu att alternativa metoder, som ”Born to be Free”, inte kan ersätta utsättning av vildfångade fåglar.

Därmed anser Naturvårdsverket att det saknas en annan lämplig lösning och att fångsten kan bidra till artens återinförande utan att påverka den svenska tjäderstammen negativt.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev