
AR-10. Foto: Lars-Henrik Andersson
SVT frias efter GW:s omstridda AR-inslag
Leif GW Persson gjorde inte fel när han tog ställning mot användningen av det omstridda vapnet AR-15 i jaktsammanhang i Sveriges television. Det anser Granskningsnämnden, som därmed friar SVT-programmet ”Veckan med Camilla och Leif GW”.
Det var i samband med att programmet sändes den 19 februari i år som Leif GW Persson tog ställning mot att halvautomatiska vapen som AR-15 används vid jakt. Kriminologen uttryckte bland annat att han ansåg att AR-15 inte har något i det jaktliga sammanhanget att göra och att jägare som använder vapnet kan vara ute i andra ärenden.
Ett femtiotal personer anmälde inslaget till Granskningsnämnden för radio och tv, detta för att inslaget skulle vara vinklat och ge en missvisande bild av vapnet och de som använder det.
Inslaget frias
Nu slår Granskningsnämnden fast att inslaget i ska frias. ”Granskningsnämnden konstaterar att den medverkande kriminologen är programmets återkommande expert och att en del av hans roll i programmet är att uttrycka sin personliga åsikt, vilket även får antas stå klart för publiken”, skriver Mediemyndigheten i ett pressmeddelande.
Balanserades upp
Bland annat balanserades inslaget upp av att en före detta politiker medverkade och att programledaren Camilla Kvartoft ställde kritiska frågor, anser Granskningsnämnden. ”Nämnden bedömer därför att kriminologens uttalanden inte var ett otillåtet ställningstagande i strid med kravet på opartiskhet”, står det i pressmeddelandet.
Granskningsnämnden bedömer inte heller att den provskjutning som gjordes i inslaget med olika jaktvapen var missvisande.
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.