Nya EU-regler försvårar troféimport

Elefanten är skjuten i Zimbabwe och att få hem betarna till Sverige var inte särskilt komplicerat. Risken finns att det blir mer besvärligt när nya EU-regler gör det svårare för europeiska jägare att få hem sina troféer från några särskilt utpekade vilt. Bland annat elefant. Med på bilden är skicklige förstespåraren Maplan. Foto: P-A Åhlén

EU är på väg att ändra sina regler för import av troféer från vissa storvilt. När de träder ikraft kommer det att krävas särskilda tillstånd för jägare inom EU att ta hem troféer från vit noshörning, elefant, lejon, flodhäst, argalifår och isbjörn.

Safari Club International, SCI, uppmanar nu jägare som varit iväg på jakt eller som ämnar resa att nogsamt ta reda på vilka regler som gäller när vissa troféer ska hem till Europa. Det handlar om troféer från elefant, isbjörn, vit noshörning, argalifår, lejon och flodhäst.
Tipset till jägare som har varit på jakt och som nu väntar på sina troféer är att skynda på processen så att de kan skickas innan de nya reglerna träder i kraft.

Särskilt tillstånd
Enligt SCI är de nya reglerna inte slutgiltigt utformade men de förväntas vara klara vid årsskiftet.
I stora drag gäller att troféer från ovan nämnda vilt inte kan importeras utan ett särskild intyg från myndigheter i landet de importeras till. För Sveriges del ligger det närmast att tro att det handlar om Jordbruksverket eller möjligen Naturvårdsverket.
SCI skriver att det importerande landets myndighet inte kommer att utfärda något intyg om man på vetenskaplig grund kan påvisa att jakten missgynnat arten ifråga, eller om det inte kan slås fast att jakten varit legal.

Kontakta myndighet
Safari Club International uppmanar jägare som ska jaga de aktuella vilten att förvissa sig om att det är möjligt att importera troféerna från det aktuella landet. Bäst är att kontakta ansvarig myndighet innan jakten för att försäkra sig om att tillstånd utfärdas. 

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev