Fler vildsvin i Norrland

Nu räds inte vildsvinen Norrland längre. Svensk Jakt har tidigare berättat om vildsvin så långt upp som i Härjedalens fjällvärld och även vid Ytterberg i södra delen av landskapet.
Även i gränstrakterna i Hälsingland finns numera vildsvin. I fredags körde Inga-Berit Trogen på ett vildsvin några kilometer utanför Los.
– Jag körde sakta när plötsligt något stort och gråbrunt med ett tryne dök upp och när jag körde på djuret small det till ordentligt i bilen, berättar Inga Berit Trogen.
Vildsvinet sprang sedan över vägen, vände tillbaka framför bilen och träffades av dess högra sida.
– Jag trodde att vildsvinet kanske var skadat och vågade inte gå fram och se om det levde.
En annan bilist stannade och man kunde konstatera att djuret ledde ut mot en tjärn och Inga-Berit kontaktade polisen, som kom till platsen, och kunde konstatera att det inte fanns något blod i spåren. Vildsvinet hade även börjat leta efter mat och var alltså inte allvarligt skadat.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









