Ovanlig död för älgtjurar
Två fina älgtjurar gick en tragisk död till mötes när de under höstens brunst fastnade i varandras horn så hårt att de inte kunde komma loss. En mycket ovanlig händelse, enligt älgexperten Rolf Svensson.
Tjurarna, en 10- och en 13-taggare, hittades i ett dike i Svalehult, sydväst om Trollhättan. Rune Karlsson, som jagar på grannmarkerna och som tagit bilderna här intill, berättar för Svensk Jakt:
– På grund av torkan hade tjurarna sökt sig till samma ställe för att dricka, en försänkning där två djupa diken blir ett och där vatten samlas. Där har de rykt ihop och fastnat i varandra.
Vanligare i Alaska
Rune Karlsson vet inte om tjurarna dött av stressen eller om de drunknat.
– Det är svårt att avgöra, men de låg i vattnet när de hittades så de kan ju ha drunknat. Men oavsett hade de säkert dött. De satt så hårt ihop i hornen att det inte ens lossnade när en av älgarna lyftes med en grävskopa.
Enligt Svensk Jakts medarbetare Rolf Svensson som har stor erfarenhet av älgar är det mycket ovanligt att sådant här inträffar.
– I varje fall i Sverige. Jag har bara hört talas om det vid två tidigare tillfällen. Däremot har jag emellanåt sett bilder på ihopkopplade älgtjurar från Kanada och Alaska, där det är vanligare beroende på deras stora hornkronor, säger Rolf Svensson.
Visar kvalitet
Han tror att händelser liknande denna, samt att älgtjurar hittas döda på grund av stångskador, kommer att bli allt vanligare.
– I och med att jägarna har förstått nyttan med låta tjurar bli kapitala blir det allt vanligare med i första hand stångskadade älgar. I de enskilda fallen är det förstås en tragedi att stora älgar dör på det sättet, men i grunden är det positivt att sådant här kan hända eftersom det visar att vi har fina älgtjurar. Man kan säga att de i varje fall när det gäller stångskador blir utsatta för ett naturligt urval som inte jägaren är inblandad i, säger Rolf Svensson.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.