Fortsatt finansiering för skogsforskningsprogram

Forskningsprogrammet Future Forests fortsätter i ytterligare fyra år, enligt beslut fattat av Mistra, stiftelsen för miljöstrategiskt forskning, den 11 december. Det framgår av ett pressmeddelande från Sveriges lantbruksuniversitet, SLU.

 

I och med beslutet säkras också SLU:s satsning på att skapa ett permanent syntes- och analyscenter som kan hantera komplexa och tvärvetenskapliga frågor kring skoglig markanvändning.

Med Future Forests stärker vi SLU:s och forskarvärldens förmåga att snabbt rikta orskningsresurser till samhällets mest brännande frågeställningar och att svara mot samhällets behov av  helhetsperspektiv, säger Lisa Sennerby Forsse, rektor vid SLU, i pressmeddelandet.

 

Tvärvetenskapligt nav

Future Forests är Sveriges största skogsforskningsprogram som syftar till att generera ny kunskap för att förvalta skogen på ett ekonomiskt, socialt och ekologiskt hållbart sätt i en framtid som präglas av klimatförändring och ökad globalisering.

Future Forests nav är ett tvärvetenskapligt syntes- och analyscentrum som efter fyraårsperioden ska omformas till en permanent forskningsplattform för att hantera komplexa markanvändningsfrågor.

Vi människor behöver skogen för många av våra behov. Vi vill ha förnybar energi och förnybara material, vi vill bevara den biologiska mångfalden och vi vill ha skog med stora upplevelsevärden. Kunskap från Future Forests ska bidra till att samhället kan få mer av allt från skogen, säger professor Annika Nordin, SLU, som fortsätter som programchef även de kommande fyra åren.

 

Sysselsätter 40 forskare

De komplexa frågeställningar som Future Forests omfattar kräver kompetens från flera olika discipliner. I programmet medverkar därför skogsproduktionsforskare, ekologer, ekonomer, statsvetare, sociologer och historiker som samverkar med internationell expertis. Forskningen bedrivs i samverkan med företrädare för de många intressen som finns representerade i skogen.

En öppen dialog mellan forskare och samhällets intressenter är en viktig del i Future Forests, säger programchefen Annika Nordin.

Programmet är ett samarbete mellan SLU, Umeå universitet, och Skogforsk och kommer att sysselsätta cirka 40 forskare. Future Forests finansieras av Mistra, SLU, Umeå universitet, Skogforsk och svensk skogsnäring.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Samtidigt på JaktPlay