Vildsvinsfrågan ska lösas gemensamt

Vildsvinen ökar i antal, konflikterna med de bökande djuren likaså. Nu ska Jägareförbundet, LRF, Jordägarförbundet, Yrkesjägarföreningen och Kennelklubben hitta en gemensam lösning.

Ingen har väl kunnat undgå att vildsvinsstammens expansion inte är problemfri. För lantbrukare kan en etablering i värsta fall hota hela verksamheten.
Men nu siktar fem organisationer mot att hitta en gemensam hållning i vildsvinsfrågan.
Jägareförbundet, Lantbrukarnas Riksförbund, Svenska Kennelklubben, Yrkesjägareföreningen och Jordägarförbundet har under ett halvår stött och blött alla tänkbara möjligheter till att förbättra förvaltningen. Någon gång i höst ska de vara färdiga.

Mycket diskussioner
Det är mycket som vi diskuterar. Men jag känner att vi är väldigt nära varandra i alla frågor, säger riksjaktvårdskonsulent Hans von Essen.
Syftet är att ta fram en handlingsplan, samt att visa myndigheterna att organisationerna tar sitt ansvar när det gäller förvaltningen av vildsvinen.
Vi tror att samråd och gemensamma åtaganden är nyckeln för att få en bra förvaltning. Om vi ska kräva det av jägare, lantbrukare och markägare runt om i landet då måste vi centralt också ha samma bild över hur problemen ser ut och hur dessa ska lösas.
Nötterna som ska knäckas är många. Hundanvändning, etik, utfodring, jaktmetoder, skador, information och förebyggande metoder är några saker som diskuteras.
Visst finns det svårigheter. Men vi är på god väg att hitta en gemensam linje, säger Hans von Essen.

Frågor som ska lösas
Utfodring Var ska utfordringen ske? Hur mycket? Vad ska läggas på åteln/foderplatsen?
Hundar anlagstest, råd och riktlinjer för hur hundar ska användas i jakt.
Jaktmetoder belysning vid åtlar, fällor.
Samverkan och samarbete lokala samråd inom jaktvårdskretsar på samma sätt som älgjakten.
Hantering av skadesituationer hur lantbrukarna drabbas ekonomiskt och hur detta ska lösas.
Skadeförebyggande metoder vid sidan av jakt.
Information och utbildning ny utbildning för jägare och bra information om problem och lösningar.
Magnus Rydholm

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev