Rovdjursgrupp sprider snabb och saklig information
Gyllbergsgruppen Rovdjur. Det är namnet på en organisation som funnits inom Tunakretsen i Borlänge sedan januari i år. Hit kan samtliga jaktlag inom Borlänge kommun e-posta sina rapporter om stora rovdjur.
I januari 2008 samlade initiativtagaren och vargspåraren Håkan Björling representanter för samtliga jaktlag runt Gyllbergen till ett möte. Syftet var att samordna samtliga rovdjursobservationer. Samtliga var överens om att det var en bra idé och att vi skulle genomföra detta under ett år och sedan utvärdera försöket.
Det upprättades en e-postlista och tack vare listan får samtliga som anslutit sig de senaste nyheterna och rapporterna som lagts in. Alla som ser eller hör någonting om stora rovdjur skickar in sina rapporter. Därefter kollas rapporterna upp och sedan skickas de ut på e-postlistan. På detta sätt begränsas lösa rykten som figurerar då det gäller rovdjursobservationer.
Tvåvägskommunikation
Målsättningen med Gyllbergsgruppen är att det alltid måste vara en tvåvägskommunikation mellan den som rapporterat och den som sitter som områdesansvarig i gruppen.
Att samtliga som rapporterar får ett svar eller en återrapportering är det viktigaste, anser Håkan Björling.
Det har även bildats en styrelse som snabbt kan samlas och reda ut eventuella problem och svara på eventuella frågor. Gruppens målsättning är nu att samarbeta över kretsgränserna med utbyte av rovdjursinformation.
Håkan Björling vill nu tacka Grimsö och Jägareförbundet Dalarna för den information han fått från dem. Nu hoppas han att länsstyrelsen i Dalarna passar på att ansluta sig till Gyllbergsgruppens rapporteringssystem.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.