Ny metod att mäta hartäthet
Kan resultat från stövarnas jaktprov vara en metod för att beräkna täthet hos skogsharar? En liten studie av Fredrik Dahl vid SLU i Umeå visar i alla fall lovande resultat.
Studien har skett med hjälp av de digitaliserade resultaten från jaktprov med stövare. Fredrik Dahl har jämfört jaktstatistiken med tiden det tagit för stövarna att hitta en skogshare, alltså tiden från släpp till upptag.
En särskild studie har gjorts på 3 000 hektar med två hundar och en jägare och radiomärkta harar. Tanken är att utveckla ett speciellt index. Försöken visar att minst 22 jakttillfällen behövs för att få fram ett tillförlitligt index som går att använda även på lokal eller regional skala.
Studien presenterades vid de internationella viltbiologidagarna i Uppsala. En närmare presentation kommer senare i Svensk Jakt.
Bertil Lundvik
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.