Norsk lodjursstam under målet

Lodjurspopulationen i Norge växer, men är fortfarande under det mål som satts upp, något som får konsekvenser för jaktkvoterna kommande vinter.
En rapport från Rovdata visar att det var registrerat 60,5 familjegrupper av lo vintern 2014-2015, före jakten. Det är sju grupper fler än vintern dessförinnan. Den halva lodjursfamiljen delas med Sverige.
Norska stortinget har ett mål på 65 familjegrupper. Det verkliga antalet ska ligga så nära detta mål som möjligt.
Men det är inte bara att strama in på jaktkvoterna för att nå målet, eftersom landet är indelat i regionala förvaltningsområden med egna mål för lodjursstammen.
Antalet familjegrupper är under målet i fyra regioner. Där är det Miljødirektoratet som kan bestämma om eventuell jakt. I de regioner där antalet familjegrupper de senaste tre åren i genomsnitt legat i fas med eller över målet, får de regionala rovviltnämnderna besluta om jaktkvoten.
Kvotjakt pågår mellan 1 februari och 31 mars och är det viktigaste medlet för att reglera lodjurens antal där stammen är över målet, skriver Miljødirektoratet i ett pressmeddelande.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.