Norrmän inför skranket
I september i fjol inträffade flera fall med norska jägare som jagade på fel marker inom Vilhelmina. Incidenterna har under våren fått sitt efterspel vid Lycksele tingsrätt.
I det första fallet var det en norrman som utan jakträttsinnehavarens tillåtelse var inne på annans mark med vapen, enligt uppgift för att leta efter sin hund. Han upptäcktes av jakträttsinnehavaren som var ute med jaktgäster i området. Domen blev 6 000 kronor i böter.
I det andra fallet var det två norrmän som jagade fågel. De hade löst kort på SCA:s marker men kom in på fel område och ertappades av en hundförare. Männens vapen, två hagelgevär, togs i beslag.
Tingsrätten fann dock att fågeljägarna kommit in på fel mark av oaktsamhet, men att den inte var så grov att de kunde fällas för jaktbrott. Åtalet ogillades och vapnen lämnades tillbaka. Däremot fick de båda böta 1 200 kronor vardera för att de inte erlagt viltvårdsavgift.
Den tredje händelse gällde en norrman som löst jaktkort på statens mark men som på sin väg upp på fjället passerade med två lösa hundar genom Saxnäs jaktlags område, där det pågick älgjakt. Tingsrätten fann det dock inte styrkt att norrmannen bedrivit jakt på jaktlagets område varför åtalet ogillades.
Bernt Karlsson
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.










