Manifestation mot vargjakt floppade

En manifestation mot vargjakt har arrangerats på Mynttorget i Gamla stan i Stockholm den 17 januari. Cirka 50 personer deltog.

Flera djurrättsorganisationer arrangerade det hela och man räknande innan manifestationen med att minst 1 000 människor skulle sluta upp.

Trots ett stort förhandsintresse hos framför allt Sveriges Radio, där arrangemanget utmålades som en stor manifestation mot vargjakt, blev det allt annat än välbesökt.

Ingen mediebevakning

Eftersom själva händelsen däremot bevakats mycket sparsamt av medierna är det svårt att ge någon bild av tilldragelsen men trovärdiga uppgifter till Svensk Jakt uppger att manifestationen lockade blott ett 50-tal deltagare.

Innan manifestationen sa en av arrangörerna till Sveriges Radio att man skulle arrangera fler protestaktioner mot vargjakten i andra utvalda delar av landet.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev