Landshövding lovar länskort

Landshövdingen i Norrbotten, Per-Ola Eriksson, lovar i en radiointervju att länskorten ska återinföras.
Om allt går väl och det inte läggs några andra hinder så kan vi ha det så kallade länskortet tills jaktsäsongen 20092010, säger han.
Efter att jordbruksminister Eskil Erlandsson svarat på en interpellationsfråga i riksdagen om fjälljakten känner landshövdingen i Norrbotten att han fått så mycket fakta att han vågar återinföra de så kallade länskorten.
Det som ligger bakom Per-Ola Erikssons ställningstagande är bland annat EU:s ställningstagande gentemot Finland, där EU klargjorde att jakt inte är en tjänst och det är upp till det egna landet vem man vill sälja jakt till. Men även jordbruksministens tolkning av EU:s beslut gör att han känner tillförsikt.
Vi var tvungna att avskaffa länskortet för några år sedan, med hänvisning till att det skulle vara diskriminerande. Men vi har hävdat hela tiden att sälja ett jaktkort inte kan vara diskriminerande. Vad regeringen nu säger är att vi hade rätt, säger Per-Ola Eriksson till SR Norrbotten.
Nu drar han igång samtal med sina kollegor i Västerbotten och Jämtland för att hitta former för hur en lösning skulle kunna se ut.
Om allt går väl och det inte läggs några andra hinder så kan vi ha det så kallade länskortet tills jaktsäsongen 20092010, säger Per-Ola Eriksson.
Magnus Rydholm
FAKTA
Länskort är ett årskort för småviltjakt på statens marker ovan odlingsgränsen inom hela länet. Under de två senaste åren har länsstyrelserna bara tillåtit kommunkort, det vill säga småviltjakt inom den fjällkommun som man är bosatt i.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.