Jaqt provade på sälsafari

En försommardag begav sig kvinnliga nätverket Jaqt ut på sälsafari vid Hallands väderö.
Där finns en koloni knubbsäl med 400 djur.
När alla var samlade åkte vi tillsammans med många andra ögäster med en fullpackad turbåt på en 25 minuters båtfärd till Sandhamnen på den av Torekovs kyrka ägda Hallands väderö. Där steg alla utom vår grupp av. Vi hade god guidning av Klas Månsson och andra från Åsbo-Bjäre jaktvårdskrets.
Från Sandhamnen fortsatte vi färden ut mot sälkolonin, som är en av landets största. Den består idag av cirka 400 djur som stortrivs på öns sälskyddsområde.
Ett virus
Ett virus som härjade i Europa 1988 minskade stammen till 150 djur, men populationen har återhämtat sig mycket bra sedan dess.
Den mest uppmärksammade sjukdomen hos knubbsäl är valpsjuka, samma typ av virussjukdom som drabbar hundar och vilda rovdjur. Den drabbade sälen får hög feber, har svårt att dyka och flyr inte undan normalt. Dödligheten är mycket hög. Av denna orsak förundrades vi över att besökare fick ta hundar med på ön.
Mäktig upplevelse
När vi närmade oss sälkolonin drev vi sakta inom synhåll och tittade på dessa fantastiska djur som lugnt betraktade oss från sina platser på skäret där de låg.
När alla safarigäster var nöjda och hade fått foton styrde vi kosan mot Kappelhamns lotsstuga från 1844 där vi plockade fram picknickkorgarna.
Mängder av vitsippor finns här i skogen på våren och det är fantastiskt att skåda. Vitsippescenerna i filmen Ronja Rövardotter valde man att spela in just här.
Vi gjorde uppehåll vid Kungseken, troligen Sveriges största rödek från 1700-talet. Kung Oskar II brukade stå på pass här när han var på harjakt på ön.
Det blev också tid till en snabb titt på skogvaktarstugan och fyrmästarbostaden som numera kan hyras som sommarbostad, om man orkar stå ut med alla turister.
Stort tack till våra entusiastiska guider för en oförglömlig dag.
Marianne von Reitzel
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.










