Jägare vägrade ge länsstyrelse inventeringsresultat
Jägare i Gällivare och Kiruna som ställt upp och inventerat riptillgången vägrade att ge någon information till länsstyrelsen i Norrbotten. Inventeringen är ett omfattande ideellt arbete. Som tack för hjälpen har länsstyrelsen tidigare ersatt jägarna med jaktkort och bensinpengar.
Aktionen med att vägra lämna uppgifterna bottnar i en omsorg om fjälljakten och en protest mot det höga jakttryck som utländska jägare har orsakat. Länsstyrelsen har också hotat om att dra in den lilla ersättning jägarna har fått vilket också låg bakom protesten.
Länsstyrelsen valde snabbt att tillmötesgå jägarnas krav, vilket innebar att premiären i inventeringsområdena flyttades fram två veckor, att jakttrycket begränsas till två jaktdagar per kvadratkilometer samt att inventerarna fick samma ersättning som tidigare, skriver Norrbottenskuriren.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









