Ja till skyddsjakt på en varg i Voxna
Naturvårdsverket ger klartecken till att en varg får skjutas i Voxnareviret. Bakom skyddsjaktansökan står bland andra Jägareförbundet Gävleborg.
I området har fem jakthundar angripits av vargar under det senaste året. Naturvårdsverket tillåter nu skyddsjakt på en varg eftersom de anser att det är ett beteende som behöver brytas.
– För oss är det inget självändamål att behålla vargar med ett problematiskt beteende. Vargarna i det här reviret är av skandinaviskt ursprung och att ta bort en av dem hotar inte stammens överlevnad, säger Susanna Löfgren, chef för viltförvaltningsenheten på Naturvårdsverket, i en presskommentar till beslutet om skyddsjakt.
Jägareförbundet Gävleborg har tidigare ansökt om skyddsjakt på två vargar, något som både länsstyrelsen i Gävleborg och Viltskadecenter tillstyrkt.
Naturvårdsverket menar dock att risken är stor att båda föräldradjuren fälls om skyddsjakt på två vargar skulle tillåtas.
– Att fälla båda de vuxna djuren kan ställa till mer skada för tamdjursägare och hundägare, säger Susanna Löfgren.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.










