Publicerad 16 maj 2013 - 09:26
Inställd ripjakt i Jämtland
Länsstyrelsen i Jämtland har beslutat att ställa in årets ripjakt på grund av den dåliga tillgången på ripa. Västerbotten och Norrbotten kommer att hålla öppet som tidigare år, men möjligen begränsas antalet jaktdagar innan avlysning. Helt klara beslut från Norrbotten finns i skrivande stund inte.
Inventeringarna i Norrbotten tyder inte på någon allvarlig minskning från ifjol, däremot kan naturligtvis jakttrycket i början av säsongen komma att öka eftersom jägare som vanligtvis jagar i Jämtland nu troligen söker sig norrut. Beslutet är dagsfärskt och ännu inte analyserat, ett stort frågetecken är dock jakten inom Tåssåsens sameby. Trots att Länsstyrelsen i Jämtland konstaterar att det är lika dåligt med ripa där som i övrigt så tillåter man jakten att fortgå med deras modell men avlyser alltså all annan ripjakt.
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.