Hörde vargens yl från badrummet
När Anna Nilsson på Skattegården strax utanför Björköby hörde en varg yla trodde hon knappast sina öron. När vargen en stund senare hördes igen tittade Anna ut genom fönstret, och där kom den på vägen som leder förbi huset.
I går dödade en varg fyra får i Steninge, några kilometer utanför Ekenässjön i Jönköpings län. Några indikationer på att det skulle finnas varg i området fanns inte.
Så tidigt idag på morgonen visade sig vargen, strax utanför Björköby, bara någon mil väster om där den slog till igår natt.
– När jag hörde den första gången var jag i badrummet. Jag tänkte: det är en varg som ylar. Ingen kommer att tro det här, säger Anna Nilsson som när hon hörde den igen tittade ut genom fönstret.
Och där kom den på vägen som går just utanför tomtgränsen. Anna Nilsson fick tag i mobiltelefonen och lyckades ta ett par bilder.
– Klockan var bara sex men jag fick fart på min man så han såg den också. Han är jägare och van att se vilda djur, så att det var en varg är ingen tvekan.
Men även utan vittne hade Anna Nilsson varit säker på sin sak.
– Ja, det var ingen tvekan. Det var en otroligt mäktig händelse. Att det var en varg och inte en hund var jag säker på med en gång.
Vargen var när Anna Nilsson såg den på vägen ställd österut, på väg tillbaka i riktning mot Ekenässjön.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









