Fullträff på travbanan – sedan i älgskogen

I söndags tog han en av karriärens allra största segrar på travbanan. Dagen efter fortsatte flytet när travkusken och jägaren Torbjörn Jansson även fick in en fullträff i älgskogen.
I 30 år har travtränaren och kusken Torbjörn Jansson tillhört det yttersta elitskiktet i sitt skrå. Karriärens största seger tog han i Elitloppet 1985 med Meadow Road. Han har även vunnit VM-loppet i USA, och fram till i söndags fanns det mesta som är värt att vinna i travvärlden på toppkuskens meritlista utom Svenskt Travderby. Derbyt anses vara det finaste årgångsloppet det är öppet enbart för fyraåriga svenskfödda hästar och har i Sverige avgjorts en gång om året sedan 1928.
Men så, i söndags, slog 57-årige Torbjörn Jansson efter många tidigare försök till med en fullträff i Derbyt. Han styrde då hästen Beau Mec, som tränas av Timo Nurmos, till seger i 2011 års upplaga av loppet.
Tänk att det äntligen fick bli en Derbyseger till slut för mig också, som har hållit på så länge, sade en strålande glad Torbjörn Jansson efter söndagens seger.
Direkt från travet till älgpasset
Det i idrottsliga sammanhang vedertagna begreppet framgång föder framgång skriver säkerligen även Torbjörn Jansson under på. Direkt efter den stora segern satte han sig i bilen och körde från Malmö till Idre i norra Dalarna för älgjakten. Och redan på förmiddagen under första jaktdagen fick Jansson in en fullträff även i älgskogen.
Det var en ko som var medelstor. Det var mycket älg, vi såg ytterligare fyra vuxna djur, berättar Torbjörn Jansson för Svensk Jakt.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.








