Fördubblad ersättning för vargdödade hundar?

Naturvårdverket ser nu över de ekonomiska ersättningsreglerna för hundar som dödats av varg. I dag får hundägaren 10 000 kronor i ersättning, en summa som kan komma att fördubblas inom kort.

Naturvårdsverket vill att det nya ersättningssystemet ska ha ett maxbelopp på 20 000 kronor för de hundar som vargdödats. Men en hundägare får enligt förslaget inte med automatik 20 000 kronor, i stället föreslår verket att ersättningsnivån ska anpassas i varje enskilt fall när en hund dödats av varg.
– Tidigare regler var något stelbenta. Vi vill nu att länsstyrelserna ska anpassa ersättningsbeloppen till de olika omständigheterna i de enskilda fallen, säger Naturvårdsverkets Per Risberg till Sveriges Radio Värmland.
De nya ersättningsreglerna planeras träda i kraft från 1 juli i år.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev