Dalarnas jägare säger nej till varg
Eventuell omflyttning av varg från renskötselområdet i Jämtland till annan del av Sverige har de senaste dagarna aktualiserats. Jägareförbundet Dalarna säger i ett pressmeddelande nej till att dessa vargar flyttas till Dalarna.
Dalarna berörs för närvarande av ett 15-tal vargrevir. I flertalet av dessa skedde även föryngring 2010.
Detta innebär att Dalarna berörs av en betydande del av de vargetableringar som finns i landet. Av den anledningen säger vi nej till omflyttning av vargar till Dalarna så länge ingen reell utglesning av vargstammen har skett i länet, säger Thomas Björklund, ordförande i Jägareförbundet Dalarna, i pressmeddelandet.
Jägare, markägare och tamdjursägare i Dalarna är så negativt påverkade av den stora förekomsten av varg så antalet vargar i länet måste minskas betydligt innan vi överhuvudtaget börjar prata genetisk förstärkning.
Vidare skulle en omflyttning av varg till Dalarna begränsa den politiska inriktningen om en aktiv förvaltning i form av utglesning av vargstammen. Detta då omflyttningen i praktiken också innebär att jaktmöjligheterna starkt begränsas, säger Thomas Björklund.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.