Ändrade regler för skyddsjakt?
Jägareförbundets Forsknings- och förvaltningsgrupp vill att reglerna för skyddsjakt ändras för sju arter.
Bland annat vill man att den tidigare rätten att av viltvårdsskäl få skjuta årsunge av räv under hela året återinförs.
Eftersom mink föreslås få en biologiskt anpassad jakttid så föreslås också ändrade regler för skyddsjakt. Man vill återinföra den gamla regeln om skyddsjakt i skärgården och att minken tas bort från bilaga 4 punkt 1 i skyddsjaktsbestämmelserna.
Korpen föreslås inkluderad i punkten 16 i skyddsjaktsreglerna som gör det möjligt att vid anläggning för viltuppfödning, hönsgård eller liknande och inom 200 från sådan anläggning ska bli tillåtet att skjuta korp året runt.
Vitkindad gås föreslås få jagas på enskilds initiativ i södra Sverige, där den uppträder vid fält med oskördad gröda för att förebygga skada från 1/9 till och med 15/11, samt då den uppträder på sådant vis att områdesskyddade naturmiljöer hotas, ska den få jagas för att förebygga skada på de naturvärden som legat till grund för skyddsbeslut.
Grågås som uppträder på fält med oskördad gröda får jagas om det behövs för att förebygga skada i Dalarnas, Gävleborgs, Västernorrlands, Jämtlands-, Västerbottens- och Norrbottens län 20/720/8, i övriga län 20/710/8, samt i Blekinge, Skåne, Halland även 1/115/3.
Precis som för vitkindad gås föreslås också för grå- och kanadagås en möjlighet att skyddsjaga då de uppträder på sådant vis att områdesskyddade naturmiljöer hotas, för att förebygga skada på de naturvärden som legat till grund för skyddsbeslut 1/730/6.
Bertil Lundvik
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.










