60 vargar måste skjutas varje år

När vargstammen når 20 föryngringar ska den hållas på samma nivå under tre års tid. Det föreslår rovdjursutredaren Åke Pettersson.

Om utredarens förslag blir verklighet innebär det att omkring 60 vargar (20 kullar à tre valpar) per år ska skjutas genom jakt. Klarar jägarkåren av detta uppdrag?
Ja, det gör vi om vi får möjlighet. Det är jag helt övertygad om, säger jaktvårdskonsulent Britt Marie Nordquist vid Jägareförbundets kontor i Molkom, Värmland.
Men för att vargjakten ska lyckas krävs längre perioder med snö och att reglerna kring jakten är enkla, menar Nordquist.
Om vi får en massa restriktioner kring jakten blir det svårt, men annars fixar vi det. Jag tror inte att det blir några problem med att få folk i bygderna att ställa upp för att jaga varg, säger Britt Marie Nordquist.
Samtidigt inser hon att vargjakten blir mycket resurskrävande.
Om vi ska genomföra en så omfattande beskattning av vargstammen som utredaren föreslår måste staten självklart tillsätta resurser. Vi behöver hjälp med spårning och liknande, men jakten ska skötas av lokala jägare säger Britt Marie Nordquist.
Lite mer tvivlande till huruvida jägarkåren ska klara av att skjuta så många vargar per år är Jägareförbundet Gävleborgs ordförande Karl-Evert Hellsén. Men han lovar att det ska göras ett rejält försök om utredarens förslag blir verklighet.
Lite tvivlande är jag till att vi lyckas med det. Men jag ska göra allt vad jag kan för att vi ska få möjlighet att försöka och sedan ro jakten i land, säger Karl-Evert Hellsén.
Liksom Britt Marie Nordquist menar även Hellsén att snö är förutsättningen för en lyckad vargjakt.
Med rätt yttre förutsättningar och en bra organisation är inte vargen speciellt svårjagad, i alla fall inte till en början. Men eftersom vargen är ett klokt djur blir de nog svårare att fälla efterhand, menar Karl-Evert Hellsén.
Han tror även att det kan bli svårt att få ihop så många jägare som krävs för att skjuta en så stor mängd vargar.
Folk måste ju kunna vara lediga med kort varsel och de måste få en rimlig ersättning. Det är inte helt lätt att locka folk till att stå på vargpass i flera timmar i kanske 20 graders kyla. Men å andra sidan vill nästan alla minska antalet varg i sitt närområde, säger Karl-Evert Hellsén.
Olle Olsson

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev