Vill få skyddsjakt på ko med dubbelkalv

En boende i Kinda kommun i Östergötland har ansökt om skyddsjakt på en älgko med två kalvar eftersom de anses vara svårt stressade och har förstört äppelträd och staket.

Den som författat skyddsjaktsansökan upplever problem med en älgko och hennes kalvar. Kon har vid besök i trädgården fastnat i staket och rivit ner omkring 30 meter. I tillägg har äppleträd till ett uppskattat värde av 50 000 kronor förstörts.

Enligt skyddsjaktsansökan finns också risk för ökade trafikolyckor till följd av älgarna och skälet till ansökan är av hänsyn till hälsa och säkerhet.

Den boende som fått staket och äppleträd förstörda har bara haft påhälsning av älgarna i trädgården en gång, men älgarna uppges röra sig runt byn.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev