
En varg sköts under fredagen på en fäbod utanför Orsa. Skyddsakten genomfördes efter beslut av länsstyrelsen i Dalarna. Foto: (i hägn) Ingemar Pettersson
Varg skjuten på fäbodvall
En varg avlivades under fredagsmorgonen i trakterna av Orsa i Dalarna. Skyddsjakten genomfördes på en mycket begränsad yta vid en fäbod vid Östra Grunuberget.
Det är Jaktjournalen som skriver om vargen, som under en tid tagit får och getter som finns vid fäboden. Under veckan kunde länsstyrelsens personal både se och fotografera när en varg dödade en get.
Oskygg varg
Vargen har uppträtt mycket oskyggt och under torsdagens tog länsstyrelsen på eget initiativ ett beslut om skyddsjakt.
Vargen kom in på fäbodvallen vid niotiden på fredagsmorgonen och kunde avlivas av utsedd jägare. Det finns inga tecken på sjukdom eller skador. Vargen ska obduceras.