Vad ska vi jägare tänka på nu när snö och kyla breder ut sig?
Riksjaktvårdskonsulent Anders Nilsson kommer med goda råd till jägare som planerar att jaga med hundar nu i kyla och snö.
– Vi ska ha sunt förnuft. Det är flera parametrar som styr, men först och främst ska vi utgå från paragraf 27 i jaktlagen. Vi ska inte utsätta djur för onödigt lidande. Det är den paragrafen som styr vår jaktutövning.
När tycker du vi bör undvika jakt med löshund?
– Som jägare ska vi både se till våra hundars och viltets väl. Både älgar och vildsvin är potenta djur och vid större snödjup kan jakthundarna utsättas för onödiga risker om de jagar älg och vildsvin. Men snöns textur har också inverkan. Det behöver inte vara så djup snö för att hundjakt bör slopas. Temperaturväxlingar leder till skare som kan skada både jakthunden och viltet. Sträng kyla är också skäl att inte släppa jakthundar. Även här handlar det både om hundens och viltets väl.
Vilka viltarter sliter mest i kyla och snö?
– Jag skulle säga klövvilt minus älgen. Men framför allt rådjur och dovhjort sliter när det blir kallt och mycket snö.
Har du ett bra tips till jägare som nu vill sätta igång med någon typ av stödutfodringsinsats?
– Har du markägarens tillstånd kan du alltid fälla aspar. Men det enklaste sättet är att ställa ut ensilage. I år har vallproduktionen varit bra och det finns många lantbrukare som har ensilagebalar till salu. Det är en snabb och bra insats och de allra flesta viltarterna äter ensilage.
Några andra tips till jägare som ska ut på jakt nu?
– Trots att det är kallt och snöigt på de flesta håll nu, så är isarna farliga. Se till att ha utrustning med er för att rädda hundar som går igenom. Gör inget själv utan att ha rätt utrustning. Det kan vara direkt livsfarligt att ta sig ut på en is där hunden gått igenom. Vi har alltid flytoverall, isdubbar och långa rep med när vi jagar så här års. Tänk också på att hundar som används på jakten ska ha det varmt och skönt när de kopplas upp. Torka av dem om de är blöta, och se till att de ligger varmt mellan såtarna eller avslutad jakt.
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.












