
Tony Edmans jakttorn är 2,5 meter höga, byggda av återvunnet tryckimpregnerat virke. Pengarna för sålda torn går till kampen mot prostatacancer. Foto: Privat
Tony bygger jakttorn till förmån för Mustaschkampen
När prima tryckimpregnerat virke började landa in på återvinningsstationen i Tanumshede under pandemiåren, tänkte jägaren Tony Edman att det går att bygga utmärkta jakttorn av inlämnad trall. Tänkt var snart gjort. Tornen är efterfrågade av jägare som får swisha pengar till Mustaschkampen som betalning.
Återvinning och återbruk är minst sagt i ropet. Särskilt uppmärksammas det förstås på en återvinningsanläggning som Tyft i Tanumshede där Tony Edman jobbar.
– Under pandemin när så gott som alla skulle vara hemma eller i sina fritidshus och bygga trädäck och altaner, kom det in otroligt mycket tryckimpregnerat till stationen. Eftersom många inte visste vad de gjorde var det ett omfattande spill av prima virke i bra längder som lämnades till oss, berättar Tony Edman.
Egen konstruktion
Tony tyckte det var synd att virket inte kom till nytta och eftersom han är en hängiven jägare var idén att det kunde återbrukas till jakttorn nästan given.
– Tornen byggs uteslutande av trall. De längsta längderna är 1,5 meter då längder över två meter kan lämnas tillbaka till bygghandeln. Vi bygger tornen i två sektioner. Totalt blir de 2,5 meter höga.
Tony har konstruerat jakttornen själv, där trallbrädor skruvas ihop i ett V till benen för stabilitetens och hållbarhetens skull. Benen vinklas utåt och i ramen som blir placeras en ”korg” med golvbrädor och räcken.
– Tack vare att benen är utåtvinklade står tornen väldigt stadigt, de blåser nästan aldrig omkull, säger Tony Edman.
Till Mustaschkampen
Tony får hjälp med tornbyggandet av kollegan Stefan Kilstrand. De är noga med virket, att använda nyare virke till bärande delar och golv.
– Visst är en del virke lite gråare för mycket kommer ju in när gamla trädäck byts ut, men hållbarheten är det inget fel på, säger Tony Edman.
När de diskuterade hur intäkterna från sålda torn skulle användas kom de fram till att Mustaschkampen, som drivs av Prostatacancerförbundet, var ett lämpligt ändamål.
Minst 500
– Vi har sagt att jägarna måste swisha minst 500 kronor till Mustaschkampen för att ta med sig ett torn. Men många swishar mer, ibland det dubbla, säger Tony.
Han vet att 500 kronor är billigt för ett tryckimpregnerat jakttorn, men förklarar det låga priset med att de byggs i återvunnet material.
– Dessutom åker inte folk till tippen med planen att köpa ett jakttorn. Men när de ser att de kan få ett prima torn för en femhundring är det lättare att slå till.
Tipsar gärna
Tony Edman och Stefan Kilstrand har för avsikt att fortsätta bygga fina jakttorn med siktet inställt på återbruk och på att gynna Mustaschkampen. Tony ser gärna att fler tar efter.
– Om det finns kollegor på återvinningsstationer i landet som vill göra något liknande, och vill ha tips är det bara att höra av sig, säger Tony Edman.
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.