Staten tvingas betala miljonbelopp – jaktrestriktioner ansågs slå hårt mot markägare

Staten ska betala drygt fyra miljoner kronor i intrångsersättning till två markägare i Skåne. Tvisten rör de restriktioner som infördes i samband med bildandet av ett naturreservat.

Enligt fastighetsägarna slår reservatets föreskrifter hårt mot möjligheten att bedriva fågeljakt, som utgjort den huvudsakliga markanvändningen på den aktuella fastigheten.

Jaktförbud

Framför allt pekade fastighetsägarna på jaktförbudet i fastighetens sydvästra del samt skyldigheten att tåla borttagning av vass – en åtgärd som, enligt sakkunniga, minskar möjligheten till sträckjakt på gäss och änder.

Staten hävdade att något jaktförbud inte längre gäller och att jakten endast försvåras marginellt.

Ger markägarna rätt

Mark- och miljödomstolen i Växjö gick dock på markägarnas linje och slog fast att jaktförbud råder i det område där jakten traditionellt bedrivits. Föreskrifterna innebär därför ett avsevärt intrång i den pågående markanvändningen.

Värdeminskningen beräknades till 3,3 miljoner kronor, med ett tillägg på 25 procent enligt expropriationslagens regler.

Ersätter rättegångskostnader

Staten ska även ersätta markägarnas rättegångskostnader på drygt 637 000 kronor. Domstolen konstaterar dock att eventuella ändringar av reservatsföreskrifterna är en fråga för länsstyrelsen och regeringen, inte domstolen.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev