Sprängde bäverdamm – frias av tingsrätt

Två män åtalades efter att ha sprängt en bäverdamm. Nu friar Luleå tingsrätt de båda med hänvisning till den kontakt som funnits med länsstyrelsen.

Männen stod åtalade för att den 13 augusti 2021 ha sprängt en bäverdamm, något som åklagaren menat är en vattenverksamhet som ska anmälas – men inte gjorts.

Männen, som har spränglicenser, har medgivit att de sprängt dammen vid det aktuella tillfället – men att det under den aktuella tiden var tillåtet att förstöra bäverdammar. Dessutom har de bestridit att sprängningen utgjort en otillåten miljöverksamhet och därmed förnekat brott.

Nödvändig kontakt

Tingsrätten, som i och för sig ser sprängningen som vattenverksamhet, motiverar sitt beslut med att en tredje man haft kontakt med såväl kommunen som länsstyrelsen inför ingreppet.

Besked

Rätten skriver i sin dom att mannen vid samtal med länsstyrelsen upplysts om att det vid den aktuella tiden var tillåtet att riva dammarna och ”att uppgifter har framkommit att han under samtalet upplyste bland annat om att bäverdammen var för stor för att ta bort för hand och att den var tvungen att antingen grävas eller sprängas bort utan att tjänstemannen reagerade på annat sätt än att åter hänvisa till att det är tillåtet och upp till var och en att ta bort bäverdammar.”

Frias

Med den bakgrunden och beskedet från länsstyrelsen konstaterar tingsrätten att det framstått som att sprängningen var helt i sin ordning och att det inte varit någon straffbar oaktsamhet och att åtalet ska ogillas.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev