
Kungsörn. Foto: Kjell-Erik Moseid
Rekordmånga revir av kungsörn
551,5 svenska revir var besatta av kungsörnar, det visar fjolårets inventering. Det är den högsta siffran sedan Naturvårdsverket började sammanställa inventeringsstatistiken 2002.
Naturvårdsverket anser sig ha en relativt bra, men inte heltäckande bild av kungsörnsstammens storlek och utbredning i Sverige. De flesta örnarna finns i norr och den högsta tätheten av kungsörn finns på Gotland.

Från inventeringarna av kungsörn 2024 rapporterade länsstyrelserna totalt 551,5 revir som var besatta av örnar. I dessa revir häckade 206,5, men blott 179 par lyckades med häckningen. Ungefär två tredjedelar av de lyckade häckningarna fanns i renskötselområdet.
Totalt räknades 222 ungar in under säsongen. Orsaken till att det förekommer halva par är att ett fåtal kända revir är gränsöverskridande med Norge och att de därmed delas mellan de båda länderna.
För första gången i modern tid konstaterades en lyckad häckning av kungsörn i Östergötlands län. I Västra Götaland registrerades för första gången två lyckade häckningar.
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.