Minnesord: Thomas Olsson avliden

Svenska Jägareförbundet har sorg. Vår medarbetare Thomas Olsson har avlidit efter en tids sjukdom i en ålder av 62 år.

Thomas Olsson

Läran om livet – biologi – präglade också resan genom livet för vår mångårige kollega Thomas. Med en fil. kand. i biologi och en doktorstitel i zoologisk ekologi vid Lunds universitet kom hela hans yrkesliv att kretsa kring det levande.

Innan han anställdes på Svenska Jägareförbundet, som jaktvårdskonsulent med placering på förbundets kontor i Kristianstad 2011, hade han bland annat arbetat med undervisning, inventering av fåglar och insekter samt varit fågelansvarig vid Skånes djurpark.

Glimten i ögat

Vid sidan om jakten var golf ett starkt intresse i Thomas liv, liksom god mat och dryck. Han var en hejare på att laga viltbaserad mat, men det är som god kamrat och vän vi kommer att minnas Thomas allra starkast. Under den tunna hårda ytan fanns en känslig person, en livsnjutare med ett stort och brett naturintresse, alltid med glimten i ögat och nära till skämt och skratt.

Efter en längre tids sjukdom är Thomas kamp nu över. Vi sörjer en kollega och vän, och våra tankar går till Thomas närmaste sörjande.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev