
Thore Karlsson och Göte Jansson är de riktiga veteranerna i Floda jaktskytteklubbs Byalagskytte. De har deltagit samtliga 60 år som tävlingen arrangerats. Om inget oförutsett inträffar är de med nästa år också. Foto: Karina Frölund/Sörmlandsbygden
Mångårigt jaktskytte för älgjaktlag firade jubileum
När sörmländska Floda jaktskytteklubb arrangerade sitt Byalagskytte för 60:e året i följd var det fler än föreningen som firade jubileum. Thore Karlsson och Göte Jansson har kommit till skjutbanan samtliga år för att delta i det uppskattade skyttearrangemanget som genomförs inför älgjakten.
Floda jaktskytteklubbs Byalagsskytte är en tävling. Men det är inte huvudsaken, berättar Erik Karlsson som är skjutledare i föreningen.
– Vi ser det inte som en tävling i grunden. Från början och under alla 60 åren som Byalagsskyttet genomförts har det främst handlar om att jägarna ska komma till banan för att försäkra sig om att vapnet är inskjutet och för att träna lite inför älgjakten.
Gamla regler
Därför har man i Byalagsskyttet inte anammat det nyare älgskyttet, utan hållit fast vid det gamla med fyra skott på stillastående älg och åtta på löpande. Allt enligt den tidigare märkeskompetensen.
– Vi har behållit detta för att kunna säkerställa att vi verkligen vet vilka ståendeskotten är. På det sättet ser jägarna att de har ett inskjutet vapen som fungerar till älgjakten, säger Erik Karlsson.
Många skyttar
I år deltog elva jaktlag med sammanlagt 87 skyttar i Byalagsskyttet. Det är något fler än under närmast föregående år och Erik Karlsson hoppas att det ska bli fler lag och jägare som deltar kommande år.
– Vi är nöjda med uppslutningen. Särskilt med de förutsättningar som är nu för tiden. På 1980-talet deltog över 20 lag och över 200 jägare. Men tiderna förändras. Fler jaktmarker är utarrenderade till jaktlag och jägare som kommer utsocknes ifrån kommer inte alltid till Byalagsskyttet även om de bjuds in.
Skapar gemenskap
Erik Karlsson säger att man i jaktskytteklubben tycker det är roligt att några jaktlag har återvänt efter att ha varit borta något eller några år.
– Vi jobbar aktivt med att få jaktlagen att komma till den här träffen. Vi vill skapa gemenskap, det ska vara positivt att träffa sina jaktgrannar. Om det uppstår några problem är de mycket lättare att lösa om man känner varandra sedan tidigare och har ansikten på de som jagar i angränsande lag.
Säker vapenhantering
Tidigare i år ändrade Svenska Jägareförbundet i sitt skyttereglemente för att öka säkerheten på anslutna skjutbanor. I Floda jaktskytteklubb har man tagit det på allvar.
– Klubben fick under året en aktivitetsgåva från Sparbanksstiftelsen i Sörmland som vi valt att använda till inköp av kammarflaggor som delades ut till samtliga jägare som deltog i Byalagsskyttet. Vi vill främja en säker vapenhantering på våra banor och uppmuntra till träning. Det ska vara så få hinder som möjligt för att ta sig till skjutbanan. Genom att jägarna får en kammarflagga undanröjs ett av dem, säger Erik Karlsson.
Flera klasser
Hur gick då själva tävlingen Byalagsskyttet på Floda jaktskytteklubbs älgbana?
Segrade i tremannalag gjorde jaktlaget Berga, följt av Öknaby och Södra Granby. Samtliga på samma slutpoäng och där antalet femettor fick fälla avgörandet. I femmannalaget fortsatte Berga och Öknaby att skjuta bäst, men då följt av Tjugesta på tredjeplatsen.
Individuellt i öppen klass vann Björn Björklind, Starrkärr jaktlag, och i veteranklassen segrade Erik Karlsson, Södra Granhed. Damklassen vanns av Anneli Karlsson, Tjugesta och bland juniorerna sköt Stina Malmberg, Björnåsen, bäst.
Fullständig resultatlista kan läsas genom att klicka här.
Floda jaktskytteklubb
Den 20 september 1948 beslutade styrelsen för Flodafors jaktvårdsområde att erbjuda medlemmar och andra intresserade att provskjuta sina studsare på löpande älg. Man kan säga att det var början på jaktskyttet som numera bedrivs av Floda jaktskytteklubb.
1965 ställdes mark till förfogande på gården Fjellskäfte för anläggandet av en älgskyttebana. Senare byggdes, också med ideella krafter, en lerduvebana alldeles intill.
Vid invigningen av Floda älgskyttebana vid Aggarne ordnades den 25 september 1966 det första Byalagskyttet, där 17 älgjaktlag tävlade om det nyuppsatta vandringspriset.
I år arrangerades alltså det anrika Byalagsskyttet för 60:e gången.
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.














