Publicerad 8 februari 2022 - 09:44
Ingen jakt på lodjur i Norrbotten
Det blir ingen licensjakt på lodjur i Norrbotten i år. Detta efter beslut av länsstyrelsen.
Inte heller förra året tilläts någon lodjursjakt i Norrbotten. Länsstyrelsen uppger nu att årets lodjursinventering, som pågår till den 28 februari, visar att stammen inte har återhämtat sig från tidigare låga nivåer. Därför kommer länsstyrelsen i Norrbottens län inte att tillåta någon licensjakt.
”I fjol låg lodjursstammen endast en föryngring över miniminivån och forskarnas beskattningsmodell visar att endast ett mycket litet uttag är möjligt för att stammen inte ska minska ytterligare. Länsstyrelsen anser att ett sådant eventuellt uttag vid behov bör nyttjas för skyddsjakt på särskilt skadegörande individer för att minska skador inom rennäringen”, skriver länsstyrelsen i ett pressmeddelande.
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.