Fällavgiften för älgkalv halveras i Värmland

Länsstyrelsen i Värmland har beslutat om fällavgifter för kommande älgjaktsäsong. Inför årets jakt kommer kalvavgiften halveras.

Anledningen till att länsstyrelsen nu sänker avgiften är att det i fjol sköts fler älgar i länet än förväntat och det därmed gett större intäkter till älgvårdsfonden.

Fällavgiften för kalv inför årets säsong blir 200 kronor istället för 400 kronor. Vuxenavgiften som i fjol höjdes till 1 200 kronor får ligga oförändrad inför höstens jakt.

Enligt länsstyrelsen har kostnaderna de senaste åren ökat eftersom älgavskjutningen minskat och utbetalningar av bidrag till skyttebanor varit högre. Dessutom har administrativa kostnader vuxit.

Beslutet motiveras på följande vis:

För att länsstyrelsen fortsatt ska kunna arbeta aktivt och stödjande med länets älgförvaltning på ett sätt som motsvarar regionala behov och förväntningar behöver fällavgifterna läggas på beslutad nivå.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev