Rovdjursföreningen gick med brakförlust förra året.

Rovdjursföreningen gick med brakförlust förra året. Foto: Roland Magnusson

Ekonomisk jätteförlust för Rovdjursföreningen

Svenska rovdjursföreningen gick med brakförlust förra året. Dessutom ville föreningens valberedning byta ordförande, men förlorade kampen vid årsmötet.

Rovdjursföreningen höll årsmöte den 13 april. 50 medlemmar fanns på plats. Inför mötet hade valberedningen lagt förslag på ett byte av sittande ordförande Magnus Orrebrant. Valberedningen föreslog i stället styrelseledamoten Kjell Bäcklund som ny ordförande i föreningen, men efter sluten omröstning stod det ändå klart att Magnus Orrebrant sitter kvar på sin post.

Jätteförlust

I revisionsberättelsen för Svenska rovdjursföreningen framgår att föreningen gick med jätteförlust.
Revisorerna skriver:
”Vi konstaterar att 2023 gått med en väldigt stor förlust, 874 941 kronor, vilket markant minskat föreningens soliditet. Vi förutsätter att detta var en engångsföreteelse och att det fanns goda skäl för styrelsens agerande.”

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev