Brasa vid älgpass orsakade skogsbrand
En skogsbrand i Särna, Älvdalen, kan ha startat med en dåligt släckt brasa vid ett älgpass. Nu uppmanar räddningstjänsten alla älgjägare att vara noga med att släcka elden innan man lämnar passet.
Skogsbranden i Älvdalens kommun upptäcktes av en polishelikopter. Bandvagnar är på väg till platsen som ligger i oländig och stenig terräng vid Stor Abbortjärn i Särna. Det eldhärjade området bedöms vara 30 gånger 30 meter.
– Det är stenigt och eländigt, men de har kommit dit med en bandvagn nu och ska börja vattna, säger räddningsledaren Per-Erik Johnsson till Dala-Demokraten.
Frusen älgjägare
Branden har startat nära ett älgpass. Räddningstjänsten gör bedömningen att det är en dåligt släckt brasa som startat branden, och räddningsledaren vill att alla jägare skärper sig.
– Var noga med att släcka, säger Per-Erik Johnsson.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.