Bockjakten är igång – här är läsarnas bilder

Läsarnas jakter

Bockjaktspremiär, hösten är här. Läsarna berättar om sina upplevelser under gårdagens jakt som för många är starten på säsongen.

Efter att ha sett bocken på andra sidan gärdet på premiären fick jag två dagar senare tillslut läge efter en spännande ansmygning. Mitt livs första råbock. 

Ingen medalj men definitivt en bock som man kommer ihåg.

Foto: Privat

Sköt denna fina bock på morgonen ungefär 04.55 och sedan sköt jag trippel på räv från ett annat pass från kvällen. Denna premiär kommer jag komma ihåg länge.

Foto: Privat

Premiärmorgonen var jag på plats i ett av mina låga torn klockan 03.50.

04.08, då det var tillåtet att skjuta men dåligt skjutljus, reste sig en bock i gräset bara cirka 30 meter från mig. Han stegade iväg rakt från mig med bara rumpan synlig. Men vid cirka 80 meter stannade han och vände bredsidan mot mig. 04.45 talade min 30:06:a med ljuddämpare och bocken blev kvar på platsen.

En udda 6:a.

15-årige Axel fick fälla en bock på sin första uppsiktsjakt. Foto: Caroline Nyström
15-årige Axel fick fälla en bock på sin första uppsiktsjakt. Foto: Caroline Nyström

Caroline Nyström skriver att hon hade med sig sin 15-årige son Axel. Det var hans första uppsiktsjakt. Han lyckades skjuta en fin bock och lyckan var total för dem båda.

Tanja Medenica rapporterar att hon inte hade lyckan med sig på premiärmorgonen: Eftersom alla kommer skicka in bilder på sina guldbockar vill jag skicka in en bild som representerar cirka 95 procent av oss andra dödliga på premiärdagen. Hygge, svinkallt och blåsigt.

Jag hade noll observationer förutom en söt hare. Men det var roligt ändå.

På ett blåsigt och kallt hygge tillbringade Tanja Medenica  sin premiärmorgon. 
Foto: Tanja Medenica 
På ett blåsigt och kallt hygge tillbringade Tanja Medenica sin premiärmorgon.
Foto: Tanja Medenica

Berätta om din jakt

Tveka inte att höra av dig till webbredaktionen@svenskjakt.se med text och bilder eller film om du är med om något spännande eller kanske skjuter ditt livs bock.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Samtidigt på JaktPlay