Björnjakten har för andra gången avslutats i Gävleborgs västra del.

Björnjakten har för andra gången avslutats i Gävleborgs västra del. Foto: Lars-Henrik Andersson

Björnjakt återupptogs – och avslutades

Licensjakten på björn återupptogs på fredagsmorgonen i det tidigare avlysta västra delområdet i Gävleborg. 42 minuter senare var tilldelningen fylld!

Klockan 06.28 på fredagsmorgonen gick länsstyrelsen i Gävleborgs län ut med att det återstod en björn i det västra delområdet. Detta efter att en tidigare påskjuten björn har friskförklarats.

Klockan 07.10 sköts den sista (?) björnen på tilldelningen och licensjakten är därmed återigen avlyst i delområdet.

Den största, fällda björnen i det västra delområdet ska ha vägt hela 281 kilo och den stora hanbjörnen fälldes i Ockelbo kommun. Detta enligt Statens veterinärmedicinska anstalts hemsida.

 

Sju björnar

I Gävleborgs östra del återstår alltjämnt sju björnar att fälla av de tio som ursprungligen fanns på tilldelningen.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev