Udda 28-taggare fälld i Värmland

En jättetjur sköts på tisdagen i Södra Ny. Lycklig skytt är 21-årige Tommy Johansson från Säffle. Älgen var en udda 28-taggare!

Helt otroligt, konstaterar Tommy Johansson.

Det här var hans 18:e fällda älg. Tidigare var en ful pinntjur den största älgtrofén.

Älgen sköt Tommy Johansson under eftersök på grannjaktlagets Gunnarsruds marker.

Jaktgrannarna hade skjutit på en stor tjur dagen innan och Tommy var med och släppte två hundar. Dåda fick tag på älg, men ingen av dem var den påskjutna tjuren. På väg tillbaka fick hundarna tag på rätt älg och det blev gångstånd.

Tommy stod på en ås när tjuren kom. Han såg direkt att den hade enorma horn. Skottet satt där det skulle och älgen föll till marken. Då kunde taggräkningen börja.

Den hade 14 taggar på ena sidan och 12 på den andra. Det här är helt otroligt, och som extra krydda sköt jag den för min gode väns jämthund, säger Tommy Johansson.

 

Oskadad

Älgen hade bara en liten, lite rispa i nackskinnet efter den tidigare påskjutningen och var därför att beteckna som helt frisk när han sköt den. Jägarna vägde aldrig älgen, men uppger att den inte var speciellt stor i kroppen.

Han berättar att det är väldigt gott om älg på Värmlandsnäs.

De har massor av mat här och på vintern utfodrar vi dem med potatis. Nästan varje år skjuts någon tjur med omkring 20 taggar och efter att jag sköt min älg i tisdags har vi sett en till som nästan är lika stor, berättar Tommy Johansson.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev